GÜRÜN KÜLTÜR VAKFI

Dr.Serkan AKCAN

Kurban Bayramında Sağlık

Kurban Bayramına günler kala tüm müslümanları kurban telaşı sarmaya başladı.Bu zevkli telaşe sırasında Akkışlalı hemşerilerimizin ve diğer tüm okurlarımızın kurban seçimi,kesimi,etin saklanması ve yenmesi konusundaki önerilerimize dikkatini çekmek istiyorum.
Kurban seçimi konusu uzmanlık alanıma girmediği için TÜRKODER(Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği) genel başkanının kurbanla ilgili açıklamasından bir alıntıyı sizinle paylaşmak istiyorum;
1. Öncelikle kurbanlık için tosun ve koç tercih edilmeli.Dişi hayvan kesilmemesi hayvan varlığının devamını sağlayacaktır.
2. Koç,koyun ve keçinin 1,sığır ve manda cinsinden hayvanların 2,devenin de 5 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
3. Kurbanlık hayvanın burnunun üst kısmı kuru ve çatlak olmamalı.Nemli ve parlak olmalı.Kuru ve çatlak merme(burnunun üst kısmı)hayvanın enfeksiyon geçirdiğini ve ateşinin olduğunu gösterir.Burun kurbanın sağlıklı olup olmadığını ele verir.
4. Tüyleri düz ve parlak olan hayvanlar tercih edilmelidir.Enfeksiyon geçiren hayvanın tüyleri de birbirine karışır.
5. Gözleri mat renginde olmamalı parlak olmalı.Mat rengi gözler hayvanın gözlerinde enfeksiyon olduğunu gösterir.
6. Hayvanın vücut ağırlığının %20 si kemiktir.Zayıf hayvan kemikten ibarettir.İyi bir kurban arkadan bakıldığında toparlak şekilde görülmelidir.Karın kısmı ve sırt kemikleri içe doğru çökmüş hayvanlar genelde sağlıksız ve zayıf hayvanlardır.
7. Koyun ve koç gibi kurbanlıkları seçerken bel bölgesinden sıkıldığında ele kemik gelmemelidir,eğer geliyorsa bu hayvanın zayıf olduğunu gösterir.
8. Hayvanın kuyruğu ne uzun ne de kısa olmalıdır.
9. Topallık gibi fiziki bir sakatlığı olmamalıdır.
10. Koyun ,inek gibi dişi bir hayvan kesilecekse mutlaka gebe olup olmadığına bakılmalı,gebe hayvanlar kurban edilmemelidir.
11. Dişi kurbanların memeleri çatlak ve kızarık olmamalıdır.Bu tür durumlar enfeksiyon olduğunu gösterir.
12. Birkaç gün önceden satın alınan kurbanlıklar iç parazit ihtimaline karşı bir kez parazit giderici ilaç kullanılmasında büyük yarar bulunmaktadır.
Kurban Bayramında dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus ise kurban kesimi.Kurban bayramlarında kurban kesimi sırasında oluşan yaralanmalar sonucu hastanelerin Acil servislerini dolduran yüzlerce insanımızın arasına girmemek için lütfen çok dikkatli olalım.Kesim sırasında kullandığımız o bilenmiş bıçakları elimize aldığımızda hareketlerimizi kısıtlayalım ve işimiz bittiğinde güvenli yerlere bırakalım ki herhangi bir kazaya sebebiyet vermeyelim.Ayrıca kurbanın iç organlarını,özellikle sindirim organlarını çıkarırken delmemeye,sindirim muhtevasını temiz ete temas ettirmemeye özen gösterelim.
Kurban etinin sağlıklı saklanması diğer önemli konumuz.Etin sağlıklı saklanması için birer yemeklik olacak şekilde parçalara ayrılıp poşetlenerek buzdolabına konmalı.Büyük parçalar halinde üst üste konması durumunda etin iç,orta kısımlarına buzdolabının soğutucusu etki edemeyecek ve bu kısımlarda bozulma,kokuşma hatta yeşillenmeler görülecektir.Etin özellikle bu şekilde yeşillenmesi durumunda kesinlikle yenmemesi gerekir.
Et içinde bulundurduğu doymamış yağlardan dolayı aşırı tüketilmesi durumunda kandaki yağ oranlarını(kolesterol,trigliserid) artıracak ve daha önce var olan yada yeni oluşabilecek kalp damar hastalıklarını ortaya çıkaracaktır.Çeşitli pişirme teknikleri ile özellikle kızartma,kavurma şeklinde pişirilen etler sindirimi zorlaştırıp,mide asiditesini artıracakları için mide rahatsızlıklarına ve kabızlığa sebep olabilir.
‘’Ee..ozaman et yemeyelim mi’’ diye soracak vatandaşlarımızın dikkatini çekerim ki bu söylediklerim aşırı et tüketimi sonucu oluşabilecek hastalıklardır.Elbette etimizi yiyeceğiz, ama her zaman söylediğim gibi ‘her şeyin aşırısı zarardır’.Hatta en sağlıklısı olan eti bol limonlu yeşil salata ile tüketmek ve gün içerisinde meyve yemeyi de ihmal etmemektir.
Et yemenin dışında,artık halkımızın olmazsa olmazları arasına girmiş, dini bayramlarda misafirlerimize tatlı ve yanında içecek olarak kola ikramında bulunmamız da sağlık yönünden önemli bir konudur.Gelen misafirlerimize ikramda bulunmak güzel ama sağlığa zararlı kola yerine daha sağlıklı meyve suları yada çay tercih edilmeli.Tatlı konusunda yapacak fazla bir şey yok.Evin hanımı uğraşmış yapmışsa mutlaka önümüze gelecektir.(Sağlıklı bireyler için) Günde 4-5 dilim sınırına gelmişseniz ,kendi iradenizi devreye sokup nazikçe tatlıyı reddedeceksiniz.
Umarım hemşerilerimize ve okurlarımıza az da olsa bir fayda sağlayabilmişimdir.Şimdiden tüm Akkışlalı hemşerilerimize ve okurlarımıza sağlıklı,huzurlu ve hayır dolu bir bayram diliyorum.
Dr.Serkan AKCAN

 

Literal Web Dizayn